Zeptali jsme se odborníků, co vše se z medu dá vyrobit

Vydal T.C.   |   Publikováno 30. 09. 2015

  • 1 / 1

Med je zlatá tekutina, které nejen chutná, ale pomáhá léčit a také působí jako prevence proti nemocem. Řada lidí na toto tajemství přišla a zdravé účinky medu využívá. Ale jak poznáme, že pravý med je opravdu pravý med, že medovina je medovina a medové kosmetické produkty jsou opravdu medové ……………

 

Protože kvalitu produktů a odborné zkušenosti hledáme u českých firem, obrátili jsme se na rodinnou firma Pleva (www.pleva.cz) a nechali se zasvětit do všech tajů a kouzel kolem tak lahodného produktu jako je MED.

Asi se hned na začátek musíme zeptat, proč jste se rozhodli podnikat právě s medem a medovými produkty?
Protože včelařství je můj koníček, vystudoval jsem je a můj koníček se stal i mým zaměstnáním

Přeci jen, Vaše podnikání závisí na x faktorech, které se nedají ovlivnit, není to riskantní? 
Ano v této době je to riskantní, když je ale člověk zapálený pro věc, tak to ani neřeší, že to může být riskantní, takovéto podnikání by člověk ani nevydržel, kdyby to nedělal srdcem

Dovolíme si tvrdit, že jak vzniká med, snad vědí všichni, ale vysvětlili byste nám v kostce, jak se med dále vyrábí a zpracovává?

Med zpracováváme třemi způsoby:

1)
medy s příměsemi (do medu se přimíchávají další přírodní látky, jako: mateří kašička, propolis, pyl, guarana, zázvor, schizandra čínská, pepř, žen-šen, rakytník). Kupříkladu pepř v medu stimuluje srdeční činnost, stejně jako činnost pohlavních orgánů, a je proto považován za významné afrodiziakum. Podobné účinky má mateří kašička v medu, která také pomáhá zvyšovat aktivitu. V lidové medicíně je neméně ceněný zázvor v medu, účinný lék proti kašli, chrapotu a nachlazení, který pomáhá i proti nevolnosti. Ženšen v medu zase pomáhá odbourávat stres a působí jako stimulans. Rakytník v medu představuje účinný prostředek na posílení imunity a má velké množství vitamínu C. Med s přídavkem schizandry, tropické liány, se používá jako lék proti nespavosti a posílení srdečního systému a nastartuje tělo při fyzickém vypětí.

2) Z medu vyrábíme medovinu.

3) Med přidáváme do kosmetiky v naturální formě.

Jaké jsou rozdíly v medech? Všimli jsme si, že jednou je světlý, pak ještě světlejší nebo naopak tmavý?
Rozdíly v medech jsou podle toho, z jaké rostliny nosí včely nektar. Květové medy jsou světlé a lesní medy jsou tmavé. Jsou medy jedno druhové a více druhové. Jedno druhové medy jako např. akátový, slunečnicový, lipový u těchto medů nosí včely nektar výhradně z těch daných rostlin a poté barva i chuť medu odpovídá dané rostlině. Více druhové medy vznikají tak, že včely nosí nektar z více druhů rostlin, jsou to první jarní medy (ovocné stromy, jarní květy, řepka) a med lesní.

Jaký med je tedy opravdu ten „NEJ“? Kvalitou, chutí, barvou apod…
Za mě je nejvíc  NEJ med ten český. Obsahuje totiž pyly z rostlin, které rostou okolo nás, a v tom je jeho přidaná hodnota. Kvalitou chutí a barvou je každý originál. Pokud se mě zeptáte jaký med je nejvhodnější pro děti, tak je to právě ten první jarní med, kde včely nosí nektar z ovocných stromů, jarních květů a řepky. Například v období chřipek je ale nejlepší med lesní, protože obsahuje flavonoidy, minerály a jiné významné látky, které působí proti virům.

Občas se stane, že koupíme med tekutý a po nějaké době zkrystalizuje, je to správný proces? 
Ano krystalizace medu je správný proces. Výjimkou je med akátový, který nám ani za 1-2 roky nezkrystalizuje. První jarní medy například krystalizují do týdne až 14 dnů a lesní po dvou a více měsících. Krystalizace medu závisí na poměru dvou jednoduchých cukrů, glukosy a fruktózy.

Velmi často se v poslední době setkáváme s produkty, které se tváří „normálně“ a po určitých testech se zjistí, že bohužel neobsahují či nesplňují daná kritéria. Bohužel to v minulosti bylo i s medem. Jak tedy jako laici poznáme, že opravdu kupujeme pravý med? 
Jistotu máme jen tehdy, když si kupujeme med přímo od včelaře. A druhou jistotu by mohlo být, když si nebudete kupovat med v řetězcích, kde jsou většinou medy označované ze zemí EU a mimo EU, a pak tedy ani nevíte odkud ten med vlastně je a co s ním ti dotyční dělali a jestli včely byly léčeny antibiotiky, což je v hodně zemích povoleno a jestli například není falšovaný. Do takových medů se přidávají různé umělé cukerné sirupy. Člověk by měl jíst med jen z jeho blízkého okolí, protože pak na něj má ten největší vliv.

Med je považován za největší dar přírody. Co vše je možné z medu vyrábět? Do čeho všeho se dá med přidávat? 
Med můžete přidat vlastně do všeho. Do mastiček, do krémů, šamponů, pleťových masek, pleťových a tělových mlék, do sprchových gelů, tuhých i tekutých mýdel. Med je pro naše tělo velmi důležitý, ale účinky včelích produktů nesmíme nikde uveřejňovat (podle předpisů EU je to zdravotní tvrzení a nesmíme napsat ani to, že med je zdraví a už vůbec ne na co pomáhají včelí produkty) a přitom se to o těchto produktech ví od nepaměti (už Kleopatra si dávala na obličej med). A samozřejmě z medu vyrábíme medovinu.

Zmínili jste medovinu, prozradíte nám, jak a z čeho se medovina vyrábí? 
Medovina se vyrábí stejným způsobem jako víno. Med se rozředí vodou, přidají se živiny a kvasinky a nechá se 1-2měsíce vykvasit, zrát usadit kaly a poté se stáčí do lahví. Naši medovinu necháváme zrát 1-3 roky. Vyrábíme medovinu jak ze smíšených medů, tak i z jednodruhových (slunečnice, akát, les, lípa).

Naše medovina se pije na tyto způsoby:

1) při pokojové teplotě

2) ohřátá do 50°C

3) zmrazená v PET láhvi

4) vychlazená z lednice
 

Na vašich stránkách www.pleva.cz jsme našli i medovou kosmetiku. Tu také vyrábí vaše společnost? 
Ano, výrobou kosmetiky se zabýváme od roku 1990. Už dříve jsme znali účinky včelích produktů a v naší lékárničce nechyběly vlastnoručně vyrobené kapky ani mastička.

Jak jste se dostali od medu ke kosmetice?
Ten první nápad byl asi u toho, když jsme si umíchali první vlastní mastičku a kapky a používali je pro svoji potřebu a později i darovali známým, a pozorovali, jak nám všem tyto výrobky pomáhají. Chtěli jsme tyto účinky a zkušenosti předat dalším lidem.

Vaší další důležitou složkou v produktech je propolis a mateří kašička. Prozradíte nám kouzlo těch dvou přírodních látek? 
Propolis je bohatá směs bioaktivních látek, pryskyřice, éterických olejů, výpotek pupenů a kůry stromů. Včely jej v úle používají od nepaměti pro jeho vynikající účinky, jako např. působí proti bakteriím virům, plísním, houbám, je dermoplastický a protizánětlivý. Tlumí účinek z ozáření. Díky propolisu včely přežili tisíciletí. Už to vypovídá o tom, že je propolis zázrak přírody. Mateří kašička je výměšek hltanové žlázy včely, je jí krmena matka po celý svůj život a částečně včelí larvy. Matička (včelí královna) naklade za den takové množství vajíček, kolik sama váží. Na takový velký výkon potřebuje velké množství vitamínů, minerálních látek apod., které obsahuje pouze mateří kašička. A asi postačí zmínka, že včelí královna se dožívá cca 3let a včela pouze 6-8 týdnů.


Když má propolis takovéto účinky, tak jak působí na lidský organismus?
Propolis s úspěchem působí na různé plísně, ekzémy, při virových a bakteriálních onemocněních, při menopauze, bolestech v krku, žaludeční vředy, proti paradontóze, působí regeneračně. Proto s ním vyrábíme tinkturu, mastičku, gel, ústní sprej, ústní vodu apod.

A mateří kašička?
Mateří kašička je dlouhodobě známá a používaná jako přirozený zdroj stimulačních látek se širokým spektrem účinků, hlavně v oblasti činnosti jater, srdce, centrálního nervového systému krvetvorby a pleti. Podporuje imunitní systém. Má endokrinně regulační vliv na metabolizmus bílkovin, podporuje obnovu hojících se tkání (regeneraci pokožky), životaschopnost spermií, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje kostní dřeň a zvyšuje odolnost vůči stresům dnešní doby, zpomaluje stárnutí, pomáhá i s návaly horka při menopauze a při menstruačních obtížích.

Preparáty s obsahem mateří kašičky pomáhají odstraňovat vrásky, mají stimulující vliv na prokrvení, napětí a celkový vzhled kůže.

Základními složkami mateří kašičky jsou voda, bílkoviny, cukry, tuky a minerální soli. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, bylo identifikováno 29 aminokyselin a jejich derivátů. Je přítomno i mnoho enzymů.  Minerální látky jsou draslík, vápník, sodík, zinek, železo a měď. Mateří kašička je extrémně bohatá na vitamíny rozpustné ve vodě (kromě vitamínu C).

Poslední dobou se setkáváme s problémy akné nejen u „pubertáků“, ale i u žen dospělého věku. Mohu tyto produkty používat také?
Ano, mohou je používat, proto jsme vyvinuli speciální sadu na akné, která obsahuje pleťový krém a vodu na akné.  Mimo propolisu byly pro zvýšení potřebné účinnosti v přípravcích použity extrakty z mořských řas (klinicky testované), tj. účinných látek pro aknózní pleť. Tyto látky omezují tvorbu kožního mazu, působí proti rozvoji mikroorganismů, působí hojivě apod. Současným užíváním obou přípravků se výrazně zvyšuje jejich účinnost.

Ještě některý včelí produkt zpracováváte?
Ano, ještě zpracováváme včelí jed. Ten přidáváme do mastičky a je výborný a příznivě působí na nemocné klouby, záněty nervů a revmatismus.

Co byste doporučili našim čtenářkám, pokud mají trápení s pletí či pokožkou?

To je různé, záleží na druhu pleti a jaký mají trápení…

Pokud máte pleť problematickou, spálenou od sluníčka nebo trpíte na akné tak bychom určitě doporučili Pleťový krém s propolisem. Jak už jsme si dnes povídali, propolis je takový malý zázrak s antibakteriálními účinky.

Jestli máte citlivé oční okolí a pleťové krémy vám kolem očí nedělají dobře nebo potřebujete zvýšenou péči, vřele doporučuji Medový oční krém, který je speciálně vyvinutý na citlivé oční okolí.

A samozřejmě, nesmíme zapomínat ani na hloubkovou regeneraci a péči o pleť tu vám zaručí PLEŤOVÁ MASKA s včelími produkty, která obsahuje již zmiňovaný propolis a blahodárný med, který dodává pokožce hydrataci.

Pokud chcete ochutnat, vyzkoušet pravý med a kvalitní medové produkty, podívejte se na stránky Rodinné firmy Pleva  www.pleva.cz , kde je kvalita zaručena nejen historií, ale i srdcem majitelů, kterým na produktech a Vaší spokojenosti opravdu záleží.

 

 

 

 

 

 

Čtěte více
Novinky
Speciály
Kokain je out, teď frčí čokoláda

Kokain je out, teď frčí čokoláda

Všichni milovníci hříšného mlsání s názvem čokoláda jsou nadšeni a v euforii. Šňupání čokolády prý navozuje stejné pocity jako při orgasmu.   čtěte hned

Porno herečka vs „normální“ ženská

Porno herečka vs „normální“ ženská

Na porno kouká každý, a kdo tvrdí že ne, kouká na něj o to víc. Problém ale nastává v okamžiku, kdy muž zapomene, že to co se děje u něj v ložnici není "pohádka pro dospělé" ale reálný ... čtěte hned

Pijete vodu s citronem? Pak děláte velkou chybu!

Pijete vodu s citronem? Pak děláte velkou chybu!

Když pravidelně každé ráno vypijete sklenici vlažné vody se šťávou z citronů, budou se dít s vaším zdravím zázraky. Podlehli jste novodobému trendu a už si nedokážete představit den bez ... čtěte hned