Pražský fotograf Jiří Sláma odhaluje Mlsnou zeď Jirky Slámy v Music baru Mlsná Tygřice

Vydal T.C.   |   Publikováno 5. 10. 2015

  • 1 / 1

Jiří Sláma nafotil neuvěřitelný kalendář  ... Nejsou to normální fotografie, které potkáváte v bankách,honosných sídlech společností, či v drahých restauracích a hospůdkách nebo třeba na stránkách módních časopisů. Na 12ti fotografiích uvnitř kalendáře jsou zachycené detaily života i jeho vzniku tak, jak nás v dospělosti provází – bez okolků. Někdo se může cítit pohoršen, jinému člověku se to bude líbit.  Je jen na Vás, jak se k tomu postavíte a jak s touto realitou naložíte.....
 
Poslední dobou ses stal středem pozornosti díky svému kalendáři, k tomu se ještě dostaneme, ale teď pojďme trochu do minulosti. Jak si se vůbec k fotografování dostal?
Fakt?? Netuším, jestli jsem se dostal do středu pozornosti díky kalendáři, ani na to nedokážu relevantně odpovědět. Bulvár? Ten neberu jako střed pozornosti nebo jako známku popularity a uznání.  K focení jsem se dostal jako kluk. Když mi bylo 7 nebo 8 let, tak jsem dostal první foťák od táty, pak jsem něco vyfotil, táta mi něco zkritizoval, něco pochválil, něco mi k tomu pověděl a bylo to, základ byl na světě  -  bylo to, řekl bych, rychlý. Takže mne k focení přivedl táta a s nějakými přestávkami, které způsobila klasicky puberta, taková ta divoká, jaksi fotím do dnes.
 
Ty jsi vždycky věděl, že chceš fotit glamoure, akty a detaily těla nebo to přišlo až časem? 
(smích) Kdo by nechtěl fotit polonahé nebo nahaté holky, že jo?!  Ale mě zajímaly nejen ty dámy a "roštěnky", ale i fotka jako taková, prostě ten jedinečný obrázek.  Přišlo mi zajímavý pochytávat momenty, který jsem zrovna viděl, a pak je mohl někomu ukázat a ten člověk třeba tam okolo toho místa, kde jsem fotil, jel za rok a ono už tam nebylo to, co sem vyfotil. Ejhle, a ta fotka měla najednou svou vnitřní hodnotu a smysl.  To, že fotím holky a ty populární glamůry, stejně jako fotím akty, či detaily těla, to přišlo samo od sebe. Viděl jsem pár zajímavých obrazů, pár zajímavých scén, viděl jsem pár filmů, kde mne různé pózy zaujaly, zůstaly mi v hlavě. Pak si k tomu člověk zafantazíruje, přimyslí si k tomu nějakou svou vizi, a stane se, že se občas povede i něco vyfotit a poslat to přes síť nebo jiné médium do Světa.  Tak to prostě vzniklo a jede to tak i dál. Takže ne cíleně, ale vytříbilo se to časem.
 
Nebylo těžké se prosadit jako profesionál mezi ostatními profíky a fotografy? 
Já nevím, jestli se člověk jako fotograf musí prosadit mezi svými kolegy. Myslím, že se neprosazujete mezi nimi, ale prosazujete se na trhu. Je to spíše o tom, jestli se vaše práce líbí nebo nelíbí, jestli jí lidi přijmou nebo nepřijmou a pak hlavně jestli jsou ochotni za to zaplatit nebo nejsou. Myslím si, že je úplně jedno, jestli je někdo profík nebo „rádobyprofík“ nebo amatér. V době internetu, když se koukám po serverech s fotkami, tak vidím, že spousta amatéru fotí srdcem, a to daleko líp než leckterý profesionál, který je uznávaný, ctěný a jehož práce jsou hodnoceny poměrně velkými částkami. Nechci se nikoho dotknout a nechci ani nikomu křivdit. Prostě jen tvrdím, že se neprosazuješ mezi fotografy, ale prosazuješ se mezi lidmi - potencionálními  zákazníky a pozorovateli. Právě tito vynesou rozsudek, zda si obstál nebo neobstál, pokud se chceš fotografií živit. 
 
Tou otázkou bylo spíš myšleno, že je určitá rivalita mez fotografy – pocítil jsi to někdy? 
Nevím, jestli by se dalo tvrdit, že rivalita – já jsem se nikdy s ničím tak razantním nesetkal. Snad může někdo jinému potajmu závidět, že má hezčí holky (modelky), možná může někdo závidět druhému, že má více tvůrčí fantazie, že má celkově lepší a pro srdce, oko i trh zajímavější nápady, můžou si závidět i platící zákazníky. Nevím, neřeším.  Spíš to bude o tom, že je někdo průbojný i šikovný a docílí toho, co chce, protože si za svým cílem umí jít - je prostě jak buldok, maká od nevidím do nevidím a ví proč.  Naopak ten druhý, myslím ten, co jakoby pokukuje za rohem, třeba i lehce závidějící, naopak jenom něco chce, ale není ochoten proto udělat víc, než jen fňukat a závidět těm šikovným jejich um a úspěch. Já tu případnou rivalitu neřeším, ba naopak. S kolegy se kterýma se potkávám, ctíme jeden druhého, vážím si jejich práce, protože každá ta práce má své kouzlo. Řekl bych, že ta rivalita není až tak zásadní do doby, kdy to celé podělají zákonodárci a uvolní například živnost fotografickou každému, kdo si koupí krabičku zvanou foťák a bez znalostí si na trhu hraje na fotografa. (Divná doba, řemesla třeste se).  No nic, prostě mě to jen trošku štve. Vláda se pak chlubí tím, jak má šikovný národ, když si jeho část focením přivydělává, aby měla na placení složenek, dementně vysokých daní a všech těch kreténských poplatků za každý „uprdnutí“.
 
Dobrá, tak teď k tomu kalendáři. Hodně je nazýván nejkontroverznějším kalendářem všech dob. Jak to vnímáš ty? 
Ať si to "pisálci" nazývají  jak chtějí…. Mně to je, nechci být sprostý, ale řeknu to: „Je mi to šumák“ (smích). Jste, čekali "u prdele" Co??!! (smích). Prostě jsem chtěl přivést na svět něco, co v té naší hroudě oficiálně ještě nebylo a udělal jsem to. Tečka. Líbí se mi detaily těla, vyfotil jsem jich za život spousty a zde jsem to drobátko okořenil. Prostě intimní makro. Víte, tento počin, tedy ten kalendář, má pro mne daleko hlubší význam i podtext, který se nemusí líbit každému. Jestli to někdo nechce, či neumí pochopit, to je jeho boj. Ať se na to nekouká, když má z toho mžitky v trenkách.  Rok 2014 je pro mne zlomový, a protože je pro mne zásadní, musel jsem udělat něco nevšedního a tyto motivy mi přišly jako správný nápad. Takže jsem to prostě nafotil a vlastním nákladem vydal. Pravda, původně byl kalendář Life is Nice určen jen pro potřeby vnitřní – pro kamarády, pro známé, prostě Vánoční dárek. Později to však vidělo pár lidiček, kteří to prohlásili super počinem, tak jsem to celé vypustil ven. Chytla se toho i nějaká média a kolem Slámova kalendáře se udělal menší humbuk. Asi neměli o čem psát....... Nedělal bych z toho „trágu“, pár živočišných fotek, nic víc. 
 
Bylo těžké nalézt objekt focení, přeci jen se nejedná o portrét? 
Teď na mne budou nějací lidičkové naštvaní, řekl bych... Nemám problém sehnat modely nebo modelky. Spíš je musím filtrovat, neb je jich víc, než kolik potřebuji.  V tomto konkrétním případě to bylo trochu jinak, řekl bych obráceně. Přišla za mnou dívčina, které měla nějaký „problém“ nebo spíš otázky. Tyto jsem zodpověděl, a protože jsme se bavili poměrně otevřeně, tak jsem jí prozradil i svůj záměr a ona se toho chytla. Řekla, že se jí to jako nápad líbí a odpózuje to. Takhle to ve zkratce vzniklo a sám jsem na ten bezproblémový a domlouvačný fofr koukal jak bluma do štrúdlu. Sranda co? Jsem rád fotografem (smích).
 
Všechny bude určitě zajímat, jak takové focení probíhá – jaká je nálada, atmosféra apod…
(smích) Jakou náladu si uděláš, takovou jí máš. Takže tady konkrétně u tohoto focení byla nálada skvělá. Přesněji řečeno výborná, perfektní, taková..... Hodně otevřená tvůrčím myšlenkám.
 
Nebýváš u podobného focení - jak to říci, poněkud rozptýlen …? 
(smích) Teď bych mohl říci takové to klišé, které říkají všichni fotografové – profesionálové: "Jsem profík, tohle se jim nikdy v životě nestalo." Tak já tedy řeknu, že se mi to nestává, ale u tohoto focení jsem takové mírné šimrání v mozku měl. Konec konců, i když je mi 46 let, jsem chlap a ona ta modelka byla nádherná ženská. A ten model, kterého si přivedla, to byl také hezký chlap – a to teda nejsem homosexuál. Byla fakt příjemná atmosféra, krásná ženská, resp. krásný pár, který se fotil, téma víc než zajímavé, takže pohoda džes. 
 
Křest kalendáře proběhl na konci roku v Harley´s baru. Proč zrovna tam? 
Proč asi, ..... Všichni vědí, že holduji motorkám, značka Harley je pro mne srdcová záležitost, ale tím nechci říct, že bych nějak podceňoval jiné značky motorek, prostě mám rád dvě kola. Harley mi učaroval, vždycky jsem si ho jako dítě přál a tajně jsem snil, že bych ho jednou vlastnil a řídil. Dočkal jsem se, a po všech těch krásných Jawičkách dnes Harleye mám a Halerley´s bar k tomuto stroji patří. S mojí ženou a kamarády jsme tam zažili spoustu super okamžiků, hromady perfektních pařeb, takže proč hledat jiný bar. V Harley´s máme dobré vztahy, tak jsem se zeptal vedení baru, jestli to tam spácháme, oni řekli, že jo, já taky řekl, že jo a slovo dalo slovo a udělalo se to tam.
 
A proč nyní na pátek 24. 1. 2014 proběhne druhý křest kalendáře? 
To není žádný druhý křest, to je nesmysl, pardon. To máme, koukám, co vysvětlovat. Nebo si myslíte, že jsem takový pako a pokřtím jeden kalendář 2x?? 
 
Na křest do Harley´s  byl pozván mimo jiné také Ivan Bartoš, co by zajímavá osoba české země a politické scény, prostě předseda České strany Pirátské.  Ivan dorazil v doprovodu dvou dam, z nichž jedna byla majitelkou mě zatím neznámého baru v Karlíně, pojmenovaného Mlsná Tygřice. A slečna mlsná tygřice, doktor, mlsná tygřice Terezka, byla z kalendáře úplně nadšená. Takže jsme si řekli, že se ještě uvidíme a něco společně vymyslíme. Po křtu mi telefonovala Terezka  -  Mlsná tygřice, a řekla mi, že chce udělat něco, jako pokřtít kalendář pro její podnik. To by byl nesmysl, křtít jeden produkt dvakrát že?! Sešli jsme se v tom jejím nádherném baru a koukal jsem kolem sebe a viděl jsem tam poloprázdnou zeď. Tak mě napadlo, že to uděláme jinak a povídám: "Uděláme nějaké velké fotky, velká plátna, rozvěsíme to tady po zdech, když už to chceš propagovat a vystavit. Odhalíme mlsnou zeď Jirky Slámy v Mlsné tygřici.Tygřici se to líbilo a bylo to. Takže to není křest, Terezka se zkrátka stala kurátorkou stálé výstavy fotopláten s touto tématikou, tedy s tématikou fotografií kalendáře Life is Nice. A ta se bude teď v pátek 24. 1. odhalovat. Já si z toho dělám trochu legraci, ne že bych chtěl zesměšňovat mého idola a ojedinělého člověka Johna Lennona, ale Honza má svojí zeď na Kampě a Sláma jí bude mít v Karlíně. (smích)
 
Na tuto akci jsi pozval hosty jako presidenta Zemana s dcerou nebo pražského arcibiskupa Dominika Duku. Nemyslíš si, že se jich pozvání poněkud dotkne a budou tím spíš pobouřeni?
Já to uvedu na pravou míru – s tímhle nemám já nic společného. Bonz hned za tepla (smích). Tyto osobnosti pozvala Terezka, a protože je to její akce, nemluvím jí do toho, není proč. Nemluví jí do toho ani Ivan Bartoš, prostě nikdo.  Na druhou stranu proč by nemohla pozvat prezidenta a pana Duku? Pokud by si chtěla tygřice pozvat Satanáše, tak ať si ho pozve, taky ho rád poznám osobně. Sláma se umí pohybovat v jakékoli společnosti, ať jsou to motorkáři nebo krásné holky, takže mi nevadí ani politici nebo církevní hodnostáři.  Akorát se bojím toho, že bych někomu z nich možná dokázal říci něco zpříma do očí. Uvidíme, oni nedorazí (smích).
 
V jakém nákladu vůbec kalendář vyšel a kde si ho lidé můžou koupit?
Plánovaných bylo asi 500ks. Jestli ještě dotiskneme nevím, zatím jich vyšlo asi 250, jsou takřka vyprodané. Netiskli jsme to velkonákladem na klasickém ofsetu, kde se velkým počtem výtisků dostanete na nízkou nákladovou cenu za 1 kus. Tiskli jsme to malonákladem na digitálu, který je sice dražší, ale zas mám jistotu, že mi tu nezbudou 3 palety neprodaných kalendářů.  Kalendáře ještě jsou, i když si myslím, že dneska už nikdo nebude shánět kalendář, protože rok 2014 je již v běhu. Nicméně lidi, kterým jde o ty fotky, si ten kalendář mohou koupit a můžou si z něho vystříhat alespoň obrázky. Tedy pokud si nechtějí objednat sólo fotografie, což je možné u mě na e-shopu: www.jirkaslama.com nebo si pro něj mohou přijet ke mně domů na Točnou. Jinak se kalendář nikde neprodává. Takové ty řeči, které proběhly bulvárem, že ho někdy někdo viděl na stánku, to je totální nesmysl. 
 

 

 

 

Čtěte více
Novinky
Speciály
Kokain je out, teď frčí čokoláda

Kokain je out, teď frčí čokoláda

Všichni milovníci hříšného mlsání s názvem čokoláda jsou nadšeni a v euforii. Šňupání čokolády prý navozuje stejné pocity jako při orgasmu.   čtěte hned

Porno herečka vs „normální“ ženská

Porno herečka vs „normální“ ženská

Na porno kouká každý, a kdo tvrdí že ne, kouká na něj o to víc. Problém ale nastává v okamžiku, kdy muž zapomene, že to co se děje u něj v ložnici není "pohádka pro dospělé" ale reálný ... čtěte hned

Pijete vodu s citronem? Pak děláte velkou chybu!

Pijete vodu s citronem? Pak děláte velkou chybu!

Když pravidelně každé ráno vypijete sklenici vlažné vody se šťávou z citronů, budou se dít s vaším zdravím zázraky. Podlehli jste novodobému trendu a už si nedokážete představit den bez ... čtěte hned