Jak na tetování

Vydal T.C.   |   Publikováno 13. 03. 2018

  • 1 / 1

Také vás někdy napadlo, jak je to vlastně s tetováním? Podle čeho vybírat strojky, barvy a jiné příslušenství? Na toto všechno i další věci jsme se zeptali specialistů.  

 

Kdysi symbol rebélie, dnes součást každodenního života. Těžko bychom hledali kulturu, v níž tetování nehrálo důležitou roli. Důvody, proč se lidé nechávají tetovat, jsou různé. V historii bylo tetování využíváno při rituálech, oslavách, náboženských obřadech, jako znak příslušnosti k určité skupině nebo jako symbol dospělosti. Dnes se jedná především o módní záležitost.

Naše redakce zavítala až do daleké Ostravy, kde nás mile přivítal pan Vladimír Kosek, zástupce firmy www.protetování.cz . Pan Vladimír nám velmi ochotně prozradil taje a kouzla tetování a tetovacích strojků. A protože jsme se dostali do rukou opravdových odborníků na našem trhu, trochu jsme pana Vladimíra vyzpovídali.

Jaký máte názor na tetování a tuto módní záležitost?
Tetování je, byl a bude módní hit . Je třeba se ovšem podívat se i na hlubší význam tetování . Mnoho lidí si nechá vytvořit tetování pouze z jakési, řekněme, frajeřinky aby byly cool, na druhou stranu zde máme jinou skupinu a pro ty má tetování větší význam. Často používají motivy, které jsou pro ně blízké či jsou jejich životní mottem, obrázky dětí apod. Osobně jsem názoru, že každé tetování by mělo mít svůj význam a hlavně pro člověka, který si ho nechá udělat. 

Jste sám tatérem nebo jen pomáháte na profesionální úrovni doporučovat a prodávat tetovací příslušenství?
Pochopitelně ano, nějakou dobu jsem tetoval. Myslím, že je důležité si tímhle projít. Bylo by špatné kdybych něco prodával a neměl to i prakticky vyzkoušené. V současné době už netetuji a naplno se věnuji obchodu protetovani.cz . Na tetování v ČR republice máme mnohem, ale mnohem lepší talenty než jsem byl já, a je třeba se držet toho co člověku jde nejvíce. 

Co vše musí absolvovat člověk, který by se chtěl tetováním zabývat? Je to složité?
Co dneska složitého není. Víte, já ve svém životě věřím, a hlavně se tím také řídím, že když člověk doopravdy něco chce a je schopný obětovat tomu vše, nemůže se stát, že to prostě nevyjde. Každý den kreslit a trénovat a hlavně nenechat se odradit od prvního neúspěchu.  Důležité je věřit a jít si za tím a ono to už nějak dopadne.

Když se někdo rozhodne tetovat (živit se tím), co vše je potřeba na takový „ tetovací“ start?
Já myslím, že nejdůležitější je kreativita. Pochopitelně v první řadě je třeba mít nějaké tetovací vybavení. Je důležité uvědomit si, že dobrého tatéra nedělá strojek za 20 tisíc. Právě o tomhle to vůbec není. Mnoho lidí si myslí, že aby mohly začít tetovat, musí si koupit vybavení v hodnotě ojetého staršího auta, ale to se právě pletou.  Náš obchod se snaží zákazníkům umožnit tetovat i za relativně srandovní peníze. Prodáváme neznačkové tetovací strojky, které jsou vyráběny pro nás, nově zavádíme i ty značkové. Na veškeré zboží držíme záruku a stojíme si za její kvalitou. Zpátky ale k otázce - je potřeba tetovací vybavení, nejlépe tetovací sada, která je už složená a obsahuje veškeré potřebné vybavení. Je třeba ale vždy počítat s další investicí, a to do různých desinfekcí, vazelín a dalšího spotřebního materiálu.  To máme k materiální stránce. Pokud chcete tetovat oficiálně a mít svůj salon, musíte mít za sebou i tzv. tatérský kurz. Pokud se nemýlím, v dnešní době se dělá snad ve všech velkých městech a stojí cca 35 tisíc. Po zakončení kurzu dostanete akreditaci a profesní kvalifikaci.

Jaké byste doporučil začátečníkovi strojky a jaké příslušenství?
Za mě je to jasné, já jsem starý dobrý klasik, takže cívkový strojek . Cívkové strojky svou konstrukční jednoduchostí snesou úplně všechno, takže údržba takového strojku je téměř nulová. To se ovšem nedá říct o strojku rotačním. Další výhoda cívkového strojku je ta, že si ho můžete jakkoliv přestavět podle svého přání - vyměnit si planžety, kladívka, cívky, prostě snad vše, a to podle toho, co chcete se strojkem dělat (linkování, vybarvování apod.). Ovšem je třeba vypíchnout i nevýhody, a to především váhu strojku, která je cca 200 g a více, což je již v ruce poznat (když strojek máte 5 hodin v kuse v ruce, tak už je to cítit). Další nevýhodu pro některé jedince může být hlučnost strojku. Je to trochu jako u zubaře, pro mě to ovšem nikdy nepředstavovalo problém a nevadilo mi to. Další nevýhodou pro amatéra je nastavení strojku. I když na našich stránkách naleznete návod jak strojek sestavit, tak neexistuje žádný naprosto přesný, kde by bylo třeba napsáno, šroubkem otočte dvakrát doleva, jednou mírně doprava a je hotovo. Tak to prostě není. Jak nastavit tetovací strojek můžete najít v našem obchodě v sekci RADY/NAVODY. Pokud jste naprostý laik, tak vždy doporučuji zakoupit celou sadu. Ceny těchto sad se pohybuji od 1390 Kč do 5000 Kč. Lepší je vždy koupit sadu, kde je toho vybavení více, ať se pak nemusí zbytečně dokupovat. V sadách je vybavení vždy za lepší peníze. Pokud už jste pokročilí nebo profesionál, tak si vybavení kupujete podle toho, co potřebujete. A to lepší strojek, lepší zdroj apod.

V dnešní době vznikly dva takové tábory. Tatéř,i co používají rotační strojky  a tatéři, co používají cívkové. V čem je takový rozdíl a proč rotační a proč cívkový?

Výhody cívkového tetovacího strojku:
Cívkový strojek je vhodný jak pro začínající tatéry, tak pro pokročilé. Velké výhody těchto strojků jsou dlouhá životnost a odolnost. Mnoho světových tatérů zvolilo pro tvorbu svých mistrovských děl právě strojek cívkový. Cívkové strojky rozlišujeme mimo jiné podle počtu wrapů, tedy kolikrát je cívka namotána. Většinou u těchto strojků nedochází k přílišnému přehřátí a výkon strojku je plynulý. Další z výhod je nižší cena než u strojků rotačních.

Výhody rotačního strojku:
Rotační strojky jsou vhodné jak pro začínající, tak zejména pro pokročilé tatéry. Obrovskou výhodou rotačních strojků je jejich nízká váha. Váha strojků se pohybuje okolo 90 gramů, ale pochopitelně záleží na modelu. Další výhodou je velmi jemný a výrazně tišší chod s nízkými vibracemi. A mnoho lidí zastává názor, že při tetování rotačním strojkem je bolest během tetování o něco málo menší.

Jak už bylo řečeno, o strojku to tak úplně není. Je to především o tom, kdo s ním pracuje. Závěr je takový, že nelze říct, který stojek je lepší a který horší. Každému sedne zkrátka něco jiného.

Jak je to se složitostí údržby strojků? A poruchovostí?
Jedná se o drobnou elektroniku, která se kazí tak, jako každá elektronika. Je ale třeba si uvědomit, že tou správnou údržbou můžete znatelně prodloužit životnost strojku. Jak správně udržovat tetovací strojek můžete také nelézt v našem obchodě, anebo jednoduše vzít telefon a zavolat nám. Je o nás všeobecně známo, že máme individuální a přátelský přistup k zákazníkům a rádi Vám kdykoliv poradíme.

Zdrojů také existuje velké množství. Jak se v nich vyznat a správně vybrat? 
Na tetovacím zdroji bych rozhodně nešetřil. Tetovací zdroj je čtvrt úspěchu tetování. Zdroj během tetování nesmí kolísat a mít jakékoliv prodlevy. Je důležité, aby zdroj dával napětí takové, které je uvedeno na displeji, což u některých, těch nejlevnějších, být úplně přesné nemusí. Jestli si koupíte duální, analogový nebo LCD je už jen na Vás.

Hodně příslušenství je dnes dováženo ze zahraničí. Jak je to s certifikáty pro barvy, dezinfekce, vazelíny, anestetika, krémy apod.? Mají všechny výrobky schválení SUKLu a  dalších úřadů? Ostatně to se týká i barev na vlasy a vlastně všeho, co přichází do styku s pokožkou.
Pochopitelně všechny tetovací barvy musí být originální a musí mít platné atesty pro EU. Výrobce je povinen uvádět i kompletní složení tetovacích barev, podložené testem v laboratoři. Jelikož naše tetovací barvy jsou zakoupeny výhradně jen od výrobců, anebo od největších distributorů, na světě, můžeme zaručit tu nejlepší kvalitu tetovacích barev pro zákazníky. V našem obchodě můžete momentálně naleznout 13 výrobců tetovacích barev, které jsou všechny originální. Bohužel v České republice můžete naleznout barvy neoriginální, či kopie z Číny, které po aplikaci minimálně změní barvu – černá pod kůži udělá zelenou apod. Jako dalším malérem bych bral to, že v neoriginálních tetovacích barvách může být cokoliv a nemusí být vyloučena ani přítomnost rakovinotvorných látek.

Dají se nějak rozlišit tetovací barvy na třeba velice kvalitní, kvalitní a nekvalitní?
Teoreticky každá originální barva je kvalitní. Ovšem každá tetovací barva se může chovat malinko jinak pod kůží. Zkušený tatér musí barvy vyzkoušet a přijít na to, co je pro něj a pro jeho zákazníky nejlepší. Někdo tetuje takovou značkou, druhý zase makovou. Řekl bych, že to je takové malé know how  všech taterů,  o které se neradi dělí.  Je zde ovšem mnoha značek barev, které jsou na trhu dlouhou dobu, a proto například když chcete syté černé tetování, třeba nějaký tribal, tak sáhnete na tetovací barvu Panthera XXX. Tak to nějak funguje u většiny barev. A proto jsme kolikrát rádi, když nám zákazník (tatér) zavolá či napíše a mi se mu snažíme vybrat to pravé pro něj.

Jak je to u tetování s hygienou?
Všeobecně pojem hygiena je obrovská kapitola samo o sobě. Kovové špičky musíte pochopitelně i sterilizovat ve sterilizátoru a následně vydezinfikovat desinfekcí na nástroje. Je důležité nic nepodcenit a vše dělat důkladně. Dále musí být strojek i přívodní kabel v ochranné folii. To, že každá jehla musí byt sterilizována a balena v ochranné atmosféře, je samozřejmé. U nás můžete zakoupit i sterilní jednorázový tetovací grip s jehlou nebo třeba jen plastovou sterilní tetovací špičku. Já osobně jsem na hygienu docela pes a mohu Vás ujistit, že bych se nikdy nenechal potetovat v prostředí, kde po mě slintá pes a nad hlavou mi krouží papoušek.

Zkuste říct jednou větou, proč by měli zákazníci nakupovat právě ve Vašem eshopu.
Do jedné věty se asi nevejdu, ale pokusím se to zkrátit. U nás naleznete veškeré tetovací vybavení a příslušenství za ty nejlepší ceny v ČR. Snažíme se o individuální a přátelský přístup ke každému zákazníkovi. Pro nás je nejdůležitější, aby v obchodě byly obě strany naprosto spokojené. Pokud by tomu tak nebylo, tento obchod by mě nebavil a nedělal bych ho.

Ve spolupráci se společností protetovani.cz jsme pro Vás připravili další ojedinělou soutěž o hodnotné ceny. Kdo z Vás správně odpoví na následující otázku týkající se tetovacího strojku, bude zařazen do slosování o 3 balíčky plné dárků.

Soutěžní otázka zní:

K čemu jsou určeny tetovací cartrige s označením Magnum?

Správné odpovědi zasílejte do pátečního poledne ( do 16.3.2018 ) na email: redakce@liveportal.cz 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte více
Novinky
Speciály
Kokain je out, teď frčí čokoláda

Kokain je out, teď frčí čokoláda

Všichni milovníci hříšného mlsání s názvem čokoláda jsou nadšeni a v euforii. Šňupání čokolády prý navozuje stejné pocity jako při orgasmu.   čtěte hned

Porno herečka vs „normální“ ženská

Porno herečka vs „normální“ ženská

Na porno kouká každý, a kdo tvrdí že ne, kouká na něj o to víc. Problém ale nastává v okamžiku, kdy muž zapomene, že to co se děje u něj v ložnici není "pohádka pro dospělé" ale reálný ... čtěte hned

Pijete vodu s citronem? Pak děláte velkou chybu!

Pijete vodu s citronem? Pak děláte velkou chybu!

Když pravidelně každé ráno vypijete sklenici vlažné vody se šťávou z citronů, budou se dít s vaším zdravím zázraky. Podlehli jste novodobému trendu a už si nedokážete představit den bez ... čtěte hned