Jak si říci o zvýšení platu
Vydal T.C. | Publikováno 13. 10. 2015
První krok – podívejte se po konkurenci
Podívejte se na nabídky jiných firem jaká nabízejí ocenění za stejné pracovní zařazení a porovnejte se svým platem. Zeptat se můžete i kolegů na podobných pozicích. Tak zjistíte, jak je to s poptávkou na podobnou práci jakou máte a jaká asi může být obecně nabízená odměna. Pokud zjistíte, že vaše firma na platech šetří, najděte si novou práci.
Můžete také využít různých platových kalkulaček, které jsou dostupné na internetu. Je to jediná možnost jak zjistit, jestli je vaše odměna dostatečná nebo ne.
Druhý krok – vybavte si vstupní pohovor
Ostatních spolupracovníků se zeptejte (pokud to ve vaší firmě zrovna není tajná informace), co vše za výhody se jim podařilo „vydolovat“ ze zaměstnavatele během prvního pohovoru a jestli jste se vy prodali dobře. Třeba jste zbytečně skromní, neumíte si o nic říct a jste tedy nespokojeni.
Třetí krok – jak náročné úkoly plníte
Zhodnoťte, jak je vaše pracovní náplň pro společnost důležitá a jestli by bez vás třeba dokázala fungovat. Ano, všichni jsou sice nahraditelní, ale zaučit někoho nového by pro firmu mohl být zásadní krok zpět. Zároveň si dobře poznamenávejte své úkoly a event. úspěchy. Teprve potom můžete požádat o zvýšení platu. A pokud se sami dostanete k tomu, že jste málo vytíženi, zkuste požádat o další práci a tedy o přidání.
Čtvrtý krok – sondujte ve svém okolí
Zkuste se třeba zeptat kolegy, který plní podobné úkoly jako vy, jak je on spokojený (selektujte dobře odpovědi, nespokojený je takřka každý). Zjistěte také, jestli vaše firma nehledá nové pracovníky na podobnou pozici jakou máte vy a jaké ohodnocení nabízí firma novým zaměstnancům.
Pátý krok – je problémem skutečně výše platu
Zamyslete se nad tím, zda je váš problém opravdu jen ve výši odměny. Jestli to třeba není tím, že vás pracovní pozice opravdu nebaví nebo se pro vás nehodí. Potom by vám vyšší plat nijak nepomohl. Řešením je jen změna kariéry a volba takového pracovního zařazení, které vám přinese uspokojení.
![]() |
Čtěte více |