Co jste možná nevěděli o snech

Vydal T.C.   |   Publikováno 18. 04. 2017

  • 1 / 1

Víte co je vlastně sen? To je zážitek v podobě iluzorních hlasů nebo jiných vjemů, které vytváří mozek během spánku nebo v procesu zvaném snění. Sny povětšinou ukazují nějakou událost, která je ve skutečnosti nepravděpodobná a nemožná a je naprosto mimo kontrolu spícího člověka. Vycházejí z vnitřních nebo vnějších podmětů, vzpomínek a představ spícího. Jde tedy o psychologickou událost.  

 

Během snění zažívají osoby různé emoce, které mohou být příjemné, ale také znepokojivé. Hodně lidí věří, že sny mají určitý význam, něco signalizují, a proto se je snaží různými způsoby popsat a přiřadit jim konkrétní situaci. Proto také vznikly snáře, což jsou jakési výkladové slovníky snů. Avšak odborná veřejnost se k významům snů staví spíše skepticky a záporně.

Co je ale o snech pravda?

Sníme vždy o tom, co známe
Ve snech mohou vystupovat lidé známí, ale i neznámí, jejichž tváře jsou nám cizí. Pravda je taková, že mozek tyto obličeje nevytváří sám, ale využívá zásobu všech obličejů, které jsme během života spatřili. I když si je nepamatujeme.

Muži a ženy sní odlišně
Zvláštní je, že mezi sněním mužů a žen je rozdíl. V mužských snech se objevují častěji muži, zatímco v ženských snech je vyrovnanost – stejně se objevují muži i ženy.

Zapomenuté sny
Až 90% snů zapomeneme. Přibližně polovinu hned po probuzení, ostatní do deseti minut. Pokud byste si chtěli sny pamatovat, museli byste si vše poznamenat bezprostředně po probuzení.

Barevně nebo černobíle
V naší populaci je 12% lidí, kteří mají sny pouze černobílé. V letech 1915 – 1950 převládal názor, že všechny sny jsou jen černobílé. V 60´ letech se však názor změnil a barevné snění bylo vysvětlováno příchodem barevných filmů a televizorů.

I slepí sní
Pokud se jedná o lidi, kteří oslepli během života, mohou mít i sny vizuální jako zdraví člověk. Slepci od narození mají vizualizaci nahrazenou jinými smysly. „Sní“ tedy v podobě směsice různých vůní, zvuků a hmatových vjemů.

Vnější podměty a sny
Lidská mysl neustále vstřebává podměty kolem sebe, které zachytávají naše smysly. A často je potom zakomponuje do snů, bohužel kolikrát v takové spleti, že sen nedává vůbec žádný smysl.

I zvířata sní
Byly proveden výzkumy, které potvrdily, že jejich mozkové vlny v době spánku jsou stejné jako u lidí. O obsahu zvířecích snů se však můžeme jen dohadovat.

Sny jako prevence
Studie potvrdily, že studenti, kteří spali sice až osm hodin, ale na začátku každého snu byli probuzeni, se po několika dnech stali nepozornými a objevila se u nich podrážděnost i změny psychologických jevů.

Orgasnus ve snu
Možná má někdo i zkušenost z tzv. vlhkými sny. Takže se může stát, že i ve snu se dá prožít skutečný orgasmus, který je stejně silný a intenzivní jako ten v reálu. I když se to nijak navenek neprojeví. Bohužel věda zatím nedokázala odpovědět, jestli je možné takový sen záměrně vyvolat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte více
Novinky
Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Nabízíme práci na HPP, VPP, smlouvy i studentům nebo čerstvým absolventům po škole. Získáte náskok před ostatními a zkušenosti, ze kterých můžete těžit po celý život. Naše ... čtěte hned

Speciály
Most zamilovaných na Kampě

Most zamilovaných na Kampě

Nejen na svátek sv. Valentýna se můžete inspirovat novou tradicí, která vyžaduje zakoupení více či méně bytelného visacího zámku a při romantické procházce Prahou jej společně ... čtěte hned

Holení bez pořezání

Holení bez pořezání

Kdo by neznal ten nepříjemný pocit, když se při holení nešťastnou náhodou pořeže. A to nemluvíme hned o nějaké břitvě, ale o obyčejné žiletce, s kterou to není nic ... čtěte hned

Fakta o pornu – rekordy a bizarnosti

Fakta o pornu – rekordy a bizarnosti

O rekordech a bizarnostech v pornu se toho příliš nepíše a nepublikuje. Málokdo ví, který pornoherec má nejdelší penis, co dělá držitelka největšího poprsí Lolo Ferrari, ... čtěte hned