Most zamilovaných na Kampě

Vydal T.C.   |   Publikováno 23. 10. 2015

  • 1 / 1

Nejen na svátek sv. Valentýna se můžete inspirovat novou tradicí, která vyžaduje zakoupení více či méně bytelného visacího zámku a při romantické procházce Prahou jej společně zavěsit na kovové zábradlí mostu nad Čertovkou. Podle množství již umístěných zámků s nápisy jmen zamilovaných dvojic si tu lásku pojistila již řada párů z celého světa. Že jste o něm ještě neslyšeli? 

 

Přes říčku Čertovku vede mřížový most, přes který je ale výhled na říčku složitější a složitější z důvodů přibývajících visacích zámků. Ale ne ledajakých. Zámky pomalované jmény, různých barev, tvarů, velikostí, přidělávají na mříže zamilované páry a klíčky pak odhazují do vody.

Tento zvyk nebo chcete-li rituál, prý původně pochází z Číny, kde byla u Velké Čínské zdi připevněna lana. Na ně novomanželé zavěšovali zámečky a odhozením klíčků přes zeď jim mělo zajistit věčnou lásku a štěstí. V Evropě se tento zvyk spíše ujal díky knize „Chci tě“ od Itala Federica Mocci. V knize popisuje zamilovaný pár, který svou lásku stvrdí právě připevněním zámku na římský starobylý most Milvio a hozením klíčků do řeky Tibery. Autor zvolil tento most Milvio záměrně, neboť na něm zahynul mučednickou smrtí patron všech zamilovaných sv. Valentýn. Děj knihy inspiroval mladé Italy, kteří začali spontánně věšet zámečky se svým jménem na mosty po celém Římě. Později se uvedený rituál rozšířil do dalších měst -Turín, Palermo, Benátky... A turisté pak rozšířili tuto tradici po celém světě, a také k nám do Prahy.

Památkáři jsou proti

Velmi populární se stal most v Kolíně nad Rýnem. Radní nejprve chtěli zámky z mostu sundat, brzy je ale přijali jako další atrakci města, a teď dokonce místní strážníci hlídají zámky proti zlodějičkům, kteří se občas snaží odřezané zámky prodat ve sběrnách železa.

Zavěšování zámečků došlo až tak daleko, že někde zámky narušily dokonce statiku u mostů. Proto například v Moskvě na Treťjakovském mostu nechali zhotovit speciální železné stromy, na které nyní mladí zámečky bezpečně zavěšují.

V některých městech jsou každoročně z mostů odstraněny tisíce zámků vážící i několik tun. Není potřeba říkat, že se zámky na mosty velmi rychle vrací.

  

 

 

 

 

 

 

Čtěte více
Novinky
Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Rozšiřujeme tým o programátory, kodéry, obchodníky, copywritery

Nabízíme práci na HPP, VPP, smlouvy i studentům nebo čerstvým absolventům po škole. Získáte náskok před ostatními a zkušenosti, ze kterých můžete těžit po celý život. Naše ... čtěte hned

Speciály
Most zamilovaných na Kampě

Most zamilovaných na Kampě

Nejen na svátek sv. Valentýna se můžete inspirovat novou tradicí, která vyžaduje zakoupení více či méně bytelného visacího zámku a při romantické procházce Prahou jej společně ... čtěte hned

Holení bez pořezání

Holení bez pořezání

Kdo by neznal ten nepříjemný pocit, když se při holení nešťastnou náhodou pořeže. A to nemluvíme hned o nějaké břitvě, ale o obyčejné žiletce, s kterou to není nic ... čtěte hned

Fakta o pornu – rekordy a bizarnosti

Fakta o pornu – rekordy a bizarnosti

O rekordech a bizarnostech v pornu se toho příliš nepíše a nepublikuje. Málokdo ví, který pornoherec má nejdelší penis, co dělá držitelka největšího poprsí Lolo Ferrari, ... čtěte hned